Bio

Hluboké hudební cítění a strhující interpretace dirigenta Debashishe Chaudhuriho vychází z unikátního spojení indické a evropské kultury. Rodák z indické Kalkaty žije již 18 let ve střední Evropě, kam přišel z touhy po evropské klasické hudbě. Má bohatý symfonický repertoár, 20 let profesionální zkušenosti s různými orchestry a 20 let pedagogické praxe. Rád objevuje zajímavá symfonická díla, která nejsou často uváděna či byla zapomenuta. Pevně také věří, že západní a východní umění – ač absolutně navzájem odlišné ve své koncepci – může být ve své čisté a nejvyšší formě propojeno a přinášet tak povznášející umělecký zážitek. Díky své vášni pro hledání symfonické hudby, která je buď inspirovaná Indií či Asií, nebo je složená asijskými skladateli, uvedl již několik originálních děl, která se setkala s velmi příznivými ohlasy kritiky.

Debashish Chaudhuri (1975) se narodil v Kalkatě, kde působil jako vedoucí hudební katedry na St. James‘ School. Dirigoval čtyři pěvecké sbory a aktivně se podílel na místním hudebním životě. Založil St. James‘ School Orchestra a komorní orchestr Calcutta School of Music. Po studiích v Indii, USA, Singapuru a Anglii přijel do České republiky, kde nejprve absolvoval dirigentské kurzy v Kroměříži a následně začal jako první Ind studovat dirigování na Pražské konzervatoři. V této době navázal úzký vztah s rodinou Antonína Dvořáka. V letech 2003 a 2004 studoval u maestra Gianluigiho Gelmettiho na věhlasné Chigiana Academy v italské Sieně ve šlépějích dirigenta Zubina Mehty. Gianluigi Gelmetti sám studoval pod vedením Sergiu Celibidacheho, Franco Ferrary a Hanse Swarowského. V roce 2004 získal Chaudhuri 1. cenu na dirigentské soutěži ve švýcarském Lausanne a v roce 2005 se jako první Ind v historii probojoval mezi finalisty na nejprestižnější dirigentské soutěži v Besançonu ve Francii.

Pracuje s českými i zahraničními orchestry jako např. Filharmonií Bohuslava Martinů, PKF – Prague Philharmonia, Pardubickou komorní filharmonií, Moravskou filharmonií Olomouc, Plzeňskou filharmonií, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Jihočeskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno, Komorním orchestrem Žilina, Camerata Moravia, The Stratus Chamber Orchestra (USA), Orchestre de Franche-Comté, Sofia Festival Orchestra, Imperial College Sinfonietta ad. Je opakovaně zván k dirigování abonentních koncertů s pestrým repertoárem od E. Elgara, A. Roussella, S. Rachmaninova, M. Ravela, F. Schuberta, A. Dvořáka, J. K. Vaňhala, A. P. Borodina, E. Griega, V. Blodka, F. Liszta, N. Rimskij-Korsakova etc. po Mayerse, Jarre a Blatného.

V roce 2006 inicioval a 10 let dirigoval koncerty Lions Clubu Bohemia ve prospěch nevidomých a slabozrakých. Mezi sólisty pozval např. Václava Hudečka, Igora Ardaševa, Janu Chaudhuri, Pavla Šporcla atd. Na žádost indického velvyslance dirigoval v roce 2012 mimořádný koncert k uctění 150 let výročí narození Rabindranátha Thákura, stejně jako o rok později koncert k uctění 150 let výročí narození Svámího Vivékánandy. V roce 2006 a 2013 vytvořil koncert Asijské inspirace. Ve filharmonickém projektu Namaste India v roce 2013 spojil sitár a tabla jako sólové nástroje s Plzeňskou filharmonií a uvedl českou premiéru skladby Shiva Nataraj od Johna Mayera. V roce 2015 dirigoval závěrečný koncert festivalu A. Dvořáka v Příbrami a uvedl premiéru skladby Hiawatha song. V rámci projektu Plzeň 2015 vedl tzv. uměleckou intervenci, kdy využil hudbu jako nástroj podpory managementu firem.

V roce 2016 zorganizoval turné filharmonie Bohuslava Martinů jako prvního českého orchestru v Indii po 57 letech a okouzlil českou hudbou diváky v Bombaji a Kalkatě. V roce 2017 zaujal i dětské publikum na tradičních koncertech PKF-Prague Philharmonia se skřítky Šímou a Lupi v Rudolfinu. V červnu 2017 představil tzv. immersive concept, na sérii koncertů se Stratus Chamber Orchestra z USA. Divák se zde stává nedílnou součástí uměleckého výkonu – zažije a spoluvytváří hudbu zevnitř tělesa. Na podzim 2017 dirigoval koncertní turné na počest narozenin amerických zpěvaček Barbry Streisand a Elly Fitzgerald s vokálním kvartetem Bohemia Voice.

Rok 2018 zahájil oslavou 70 let diplomatických vztahů České republiky a Indie velkým koncertním turné opět s Filharmonií Bohuslava Martinů. Tentokrát se podařilo turné realizovat ve čtyřech indických metropolích.

Debashish Chaudhuri je členem správní rady Hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami a umělcem PETROF ART Family. Je hostujícím dirigentem mezinárodní letní hudební školy Ameropa.

Je ženatý s českou pianistkou Janou Chaudhuri. Vedle společných koncertů podporují společensky prospěšné projekty jako např. fair trade, Adopci na dálku v Indii, koncerty s nevidomými sólisty a soukromé stipendium rodiny Chaudhuri umožňující každý rok jednomu či dvěma nadaným Indům asolvovat letní hudební kurzy Ameropa v ČR. Bratr Rajat je úspěšným akademickým malířem v americkém Denveru, rodiče žijí v Kalkatě.


video: Filharmonie Bohuslava Martinů jako první český orchestr v Indii po 57 letech, Česká televize (únor 2016)
video: Saint-Saens – Africa (Stratus chamber orchestra, Jana Chaudhuri, červen 2017)
video: Hudba Blízkého a Dálného Východu, Moravská filharmonie (listopad 2015)
video: A. Dvořák očima Východu, Filharmonie Bohuslava Martinů (červen 2015)
video: Asijské inspirace, Kevin Lau – Joy/Radost, Jihočeská komorní filharmonie (květen 2013)
video: Asijské inspirace, Victor Paranjoti – Dravidian Dithyramb, Jihočeská komorní filharmonie (květen 2013)
video: Asijské inspirace, Liu Tieshan / Mao Yuan – Dance of the Yao People, Jihočeská komorní filharmonie (květen 2013)

Realizované koncerty 2012-18
6 zajímavých programů (anglicky)

Podrobný životopis ke stažení
Prezentace na YouTube
Bratr Raj Chaudhuri je úspěšný malíř žijící v Denveru, USA

Podporujeme
Rodina Chaudhuri ve spolupráci s Calcutta School of Music financuje od roku 2016 účast indického studenta/studentky na hudebních kurzech Ameropa v ČR
Adopce na dálku – od roku 2002 umožňujeme vzdělání několika dětem v Ugandě a Indii
Fair Trade – podporujeme mezinárodní obchod bez dětské práce